Nepočúvajte ho, on musí rozprávať!

Autor: | 13.11.2007 o 9:44 | Karma článku: 3,47 | Prečítané:  921x

Ak premiér Fico obviňuje novinárov, že iba opakujú slová záujmových skupín, chce tým dosiahnuť, aby sme im nedôverovali. On sa zase vyjadruje ku všetkému, lebo je premiér a politik a populista. Aspoň v niečom mu dám za pravdu - nedôverujme mu. Ba čo viac - nepočúvajme ho! Veď on musí rozprávať.

Argumentum ad hominem - argumentácia, ktorá znevažuje či spochybňuje osobné, odborné či morálne kvality protivníka prekrúcaním, urážkami, podozrievaním a obviňovaním, čím chce presadiť u poslucháčov odmietnutie názoru protivníka.

Definícia je jasná. Tí, ktorí pozerali víkendové vystúpenie pána premiéra v jednej televíznej diskusii, vedia, o čom hovorím. Vedia to asi aj všetci, ktorí pána Fica kedy videli diskutovať a nepodľahli jeho čaru. Keď moderátorka uvádza argumenty, či minimálne vznáša otázky, politik má viacero možností. Napríklad by mohol odpovedať priamočiaro. Väčšinou to nespraví, lebo sa obáva, že by prestal byť politikom. Môže sa otázke aj vyhýbať a robiť to až dovtedy, kým moderátorku otázka omrzí. No a tí rétoricky zdatní spravia nasledujúce - obvinia ju, aby spochybnili jej slová.

Podobný postup určite poznáte z viacerých diskusií. Najlepšie sú tie pokusy, kde sa protivník obviňuje práve z toho, čo robí. Vy musíte obhajovať cirkev, vy ste predsa kňaz! Vy musíte obhajovať reguláciu trhu, vy ste predsa ľavičiar! Vy musíte obhajovať dereguláciu trhu, ste predsa pravičiar! Pokračovaní je mnoho. Jednotlivý názor síce často vytvára postoj, obvinenie z postoja však podľa tohoto argumentačného úskoku degraduje osobu a silu jej názorov. Vskutku čudné.

Povedzme však, že tento spôsob argumentácie aspoň na chvíľu prijmeme. Pán Fico je premiér. Je to politik a populista. Skrátka, on musí rozprávať. Iba si robí svoju prácu. Tak prečo by sme mu mali dôverovať? A vôbec - prečo by sme ho mali počúvať?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer vytláča Lajčáka z politiky

Minister Lajčák hrozí odchodom z vlády.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Lajčák sa prvýkrát za niečo postavil

Žeby Lajčák našiel hodnoty?

DOMOV

Okolo protestov sa objavujú spravodajské hry

Polícia prešetruje postup šéfa NAKA.


Už ste čítali?